cruise

 

صنعت گردشگری نقش بسیار مهمی در اقتصاد شهر کوالالامپور ایفا کرده است و بسیاری از هتل‌ های زنجیره ‌ای بین ‌المللی و اقامتگاه های متنوع در این شهر وجود دارند که از جمله آن‌ها می ‌توان به هتل Majestic اشاره نمود . لازم به ذکر است که این شهر سالانه میزبان بیش از ۹ میلیون گردشگر از سراسر جهان می‌ باشد ، رشد گردشگری این شهر عمدتا به دلیل تنوع فرهنگی این شهر ، هزینه ‌های نسبتا مناسب و انواع مختلف غذاهای سنتی و وجود مناطق گردشگری کوالالامپپور باعث شده است که برای علاقه مندان و توریست ها بسیار جالب و فوق العاده به نظر برسد . از ایران هم هر سال نوروز گردشگران بسیاری در قالب تور مالزی نوروز راهی این شهر می شوند و به بازدید از جاذبه های آن می پردازند.

نقشه کوالالامپور

تاریخچه کوالالامپور

خیلی متعجب کننده است که بشنوید شهر کوالالامپور ۲۰۰ سال پیش وجود نداشته است و تاریخچه این شهر زیبا به طرز شگفت انگیزی کوتاه است و بوجود آمدن کوالالامپور از اواخر دهه ۱۸۵۰ میلادی آغاز گردید .زمانیکه گروهی از جستجوگران چینی به دنبال معدن قلع ، در محل دو رودخانه های کلانگ و گمبک که محل تلاقی شان محسوب می شد سکونت کردند ، وجود این معادن باعث پیشرفت به سمت تجارت و تبدیل آن منطقه به شهری مرزی گردید

در سال ۱۸۶۲ این شهر به سرعت پیشرفت نمود و معدن چیان جدیدی از سراسر جهان به این منطقه سفر کردند و در آن ساکن شدند که این موضوع نیز موجب بوجود آمدن درگیری ها و جنگ های گروهی بسیاری شد و در نهایت در سال ۱۸۹۶ میلادی یک سرکارگر چینی به نام یاپ آه لوی توانست در طول چند سال نظم و قانون را در این شهر بنیانگذاری کند و پیشرفت شهر به سوی مدرن شدن زمانی شکل گرفت که شهر تحت سلطه حکومت استعماری بریتانی قرار گرفته بود .

در سال ۱۸۸۰ زمانیکه یک نماینده بریتانیایی اولین برنامه ریزی شهری را توسعه دادند این شهر به شهری مدرن بدل گردید ، ضمنا جالب است بدانید که شهر کوالالامپور در سال ۱۸۸۷ میلادی پایتخت استان سلانگور شناخته شد .

کوالالامپور

این شهر به معنی تلاقی پر از گل می باشد و اینکه علت نام گذاری آن تقاطع دو رودخانه کلانگ و گمبک که ورودی اصلی این شهر بود . همچنین در سال ۱۸۹۶ میلادی کوالالامپور پایتخت ایالت فدرال مالایی تازه تاسیس گردید و از آن زمان این شهر به سرعت باور نکردنی پیشرفت کرد و پایتخت جدید ، مردم بسیاری را با فرهنگ های متفاوت به سوی خود جلب نمود و این شهر به سرعت به سرزمین آمیزش فرهنگ های آسیایی تبدیل شد .

محل های مخصوصی در شهر بنا نهاده شد و هر گروه در قسمتی به زندگی خود مشغول شدند ، به عنوان مثال محله چینی ها ، محله هندی ها ، محله اروپایی ها که اغلب انگلیسی بودند و محله ای که بومیان مالایی در آن زندگی می کردند .

شاید برای شما گردشگران عزیز جالب به نظر برسد که در بین سالهای ۱۹۱۳ تا ۱۹۵۷ این شهر تحت سلطه بریتانیا بوده است و اینکه بریتانیا در تلاش بود تا به سرعت شهر را توسعه و پیشرفت دهد و به همین علت به سرعت یک سیستم حرفه ای جاده ای ، راه آهن و دیگر زیر ساخت های پر کاربردی را به سرعت ساخت .

همچنین در طول جنگ جهانی دوم کوالالامپور درگیر حمله کشور ژاپن بود ولی با این حال زمانیکه نیروهای ژاپنی شهر را ترک کردند و انگلیسی ها به شهر برگشتند ، ساکنان شهر کوالالامپور همچنان با ظلم و ستم فراوانی دست و پنجه نرم میکردند ولی به آهستگی ولی بطور قطعی و جدی بریتانیا نفوذ خود را هم در شهر کوالالامپور و هم در کل کشور از دست داد .

کشور مالزی در آن زمان مستعد نفوذ قدرت جدیدی قرار گرفته بود و در ضمن این اتفاقات درست در زمان ظهور کمونیست اتفاق افتاد . با اینکه بریتانیا قدرت خود را چند سال بعد در دست گرفت ولی دیگر خیلی دیر شده بود ، چرا که مردم به دنبال آزادی و استقلال بودند و به همین منظور در سال ۱۹۵۷ درخواست استقلال کردند و آن را به نیز به دست آوردند و اینکه کشور انگلستان هم با درخواست آنها موافقت نمود و کشور را ترک کرد .

به این ترتیب کوالالامپور پایتخت کشور باقیمانده وهرچند که این شهر مدیریت و قانونی از آن خود نداشت ولی این موضوع تا سال ۱۹۷۲ ادامه داشت تا بالاخره به شهری مستقل تبدیل شد و دولتی در خور خود تشکیل داد .در سال ۲۰۰۷ میلادی شهر کوالالامپور سالگرد پنجاهمین سال به عنوان پایتخت مالزی و مالزی هم سالگرد پنجاهمین سال استقلال خود را جشن گرفت .

کوالالامپور

دین و زبان مردم کوالالامپور

شهر کوالالامپور از نظر دینی و مذهبی تنوع بسیار زیادی دارد ولی دین اسلام با حضور مردم مالزیایی و هندی مسلمان بیشترین جمعیت را در کوالالامپور از آن خود کرده است و بعد از آن نیز دین و مذهب ‌هایی مانند بودیسم ، کنفسیوس ، تائوئیسم و هندوئیسم در این شهر رواج زیادی دارد . برخی از چینی‌ ها و هندی‌ های ساکن این شهر نیز به دین مسیحیت روی آورده اند و اینکه بر طبق آمارها در سال ۲۰۱۰ میلادی حدود ۴۶ درصد مردم کوالالامپور مسلمان ، ۸٫۵ درصد هندو ، ۵٫۸ درصد مسیحی و بقیه نیز پیرو مذاهب دیگری می باشند .

زبان رسمی مالزی و کوالالامپور نیز مالایی می باشد و اما بسیاری از مردم آن به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند و اینکه با توجه به تعداد فراوان توریست ‌هایی که سالانه به این کشور سفر می کنند باعث شده است که زبان انگلیسی به نوعی دومین زبان رسمی کوالالامپور بشمار رود و در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط باشید نیازی به نگرانی در سفر به کوالالامپور را نخواهید داشت .

دین و زبان مردم کوالالامپور

موقعیت و جمعیت شهر کوالالامپور

شهر زیبای کوالالامپور پایتخت کشور مالزی است که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است و اینکه کوالالامپور در سال ۱۹۷۲ میلادی به عنوان پایتخت مالزی شناخته شده می باشد .

کوالالامپور دارای جمعیتی تقریبی بیش از ۵ میلیون نفر را در خود جای داده است و این شهر علاوه بر تنوع فرهنگی مختلف ، شهری مدرن و رنگارنگ با آسمان خراش ها و مراکز خرید متعدد و فوق العاده اش و مکان های دیدنی طبیعی می باشد که در سالهای اخیر نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است و همین امر باعث شده است سالانه گردشگران زیادی روانه این شهر می شوند .

طبق آخرین آمار بدست آمده در سال ۲۰۱۶ میلادی جمعیت کوالالامپور چیزی در حدود ۱ میلیون و ۷۹۰ هزار نفر برآورد شده است که از این تعداد ۴۶٫۴ درصد را مسلمانان ، ۳۵٫۷ درصد را بودایی ها ، ۸٫۵ درصد را هندوها ، ۵٫۸ درصد را مسیحیان و ۳٫۱ درصد را مردمانی با دیگر مذاهب تشکیل داده اند .

موقعیت و جمعیت شهر کوالالامپور

آب و هوای شهر کوالالامپور

کوالالامپور پایتخت مالزی و یکی از شهرهای رو به رشد آسیای شرقی بشمار می رود که این شهر در نزدیکی مناطق ساحلی دره کلانگ قرار گرفته است و همچنین با کوهستان تیتیوانسا هم مرز می باشد . شهر کوالالامپور در زبان مالایی به معنای محل تلاقی گل است و انتخاب این نام برای این شهر به این علت بوده است که کوالالامپور در نزدیکی محل تلاقی دو رودخانه مهم کلانگ و گمباک است .

این شهر دارای آب و هوایی استوایی با بارندگی فراوان و درجه حرارت بالایی می باشد و وجود کوهستان تیتوانگ در غرب و جزیره کوهستانی اندونزیایی در شرق این شهر آب و هوای کوالالامپور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است ، درجه حرارت این شهر به دلیل نزدیک بودن به خط استوا بالا می باشد و معمولا کمترین درجه حرارت ۲۲ درجه و در گرمترین ساعات تا ۳۳ درجه خواهد رسید .

توجه داشته باشید که ماه های دسامبر تا فوریه معمولا خنک ترین ماه های سال هستند اما تفاوت دما در این ماه ها با ماه های دیگر سال معمولا ۲ تا ۳ درجه متغیر است ، ماه های مارس تا آوریل گرم ترین ماه های سال کوالالامپور هستند و رکورد بالاترین درجه حرارت این شهر ۳۷ درجه و کمترین آن ۱۹ درجه به ثبت رسیده است .

بارندگی های موسمی جنوب غربی معمولا در ماه های سپتامبر تا آوریل اتفاق می افتد و این شهر را تحت تاثیر قرار می دهد اما میزان بارندگی ها آنقدر چشمگیر نیست و معمولا مرطوب ترین دوره بعد از این بارندگی ها از آوریل تا سپتامبر می باشد . اواسط ماه ژانویه و فوریه که خشک ترین دوره سال است ، بهترین زمان سفر به کوالالامپور و سنگاپور می باشد چونکه در این زمان معمولا درجه حرارت هوا کاهش پیدا می کند و هوا خنک تر و رطوبت کمتری را داراست .

آب و هوای شهر کوالالامپور

جاذبه های گردشگری کوالالامپور

گردشگری تمرکز اصلیِ کوالالامپور محسوب می‌شود و جاذبه‌های متنوع فراوانی از سنتی تا مدرن پیش چشم بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد تا بنابر سلیقه‌ی خود به گشت‌وگذار در آنها بپردازند. معابد و مساجدی که آینه‌ی تنوع قومیِ ساکنان این شهر محسوب می‌شوند، برج‌ها و آسمان‌خراش‌های خیره‌کننده‌ی مدرن، بازارهای محلی و غذاهای خیابانی، و خلاصه هر آنچه بتوانید تصورش را بکنید، در کوالالامپور پیدا می‌شود.

چه جزو آن دسته از آدم‌هایی باشید که دوست دارند بعدازظهرشان را در پارک سرسبزی قدم بزنند و بستنی بخورند، و چه به خرید در مراکز خرید چندطبقه علاقه دارید، درهرصورت کوالالامپور ناامیدتان نمی‌کند و برای هر سن و مطابق هر بودجه‌ای، چیزهایی برای ارائه دارد که در ادامه می‌بینید.

۱. برج‌های دوقلوی پتروناس

برج‌های دوقلوی پتروناس (Petronas Towers) یکی از نمادین‌ترین جاهای دیدنی کوالالامپور و بلندترین برج‌های دوقلوی دنیا هستند. این برج‌ها سبک و معماری پست‌مدرن دارند، و به‌خاطر اکثریت مسلمانِ مالزی، از طرح‌های اسلامی نیز بی‌بهره نیستند. بازدیدکنندگان برای قدم‌زدن روی پلی که دو برج را به‌هم پیوند می‌دهد صف می‌بندند. از آن بالا می‌توانید مناظر چشم‌نوازی از شهر کوالالامپور را تماشا کنید.

. برج‌های دوقلوی پتروناس

۲. معبد سری ماهاماریامان

معبد سری ماهاماریامان (Sri Mahamariamman Temple) که به قدیمی‌ترین معبد هندو در سرتاسر کوالالامپور معروف است، در قرن نوزدهم ساخته شده و برای کسانی که می‌خواهند بیشتر درباره‌ی فرهنگ‌ها و ادیان متنوع موجود در شهر بدانند، بسیار تماشایی است. این معبد به‌راحتی در شهر تشخیص داده می‌شود، چراکه نمایی پرطراوت و رنگارنگ دارد و پر از مجسمه‌های خدایان هندوست که افسانه‌های معروفی را به‌تصویر می‌کشند. این معبد فعال، و محلی برای عبادت تامیل‌های بومی است، اما گردشگران هم می‌توانند در معبد به گشت‌وگذار بپردازند و از تماشای معماری و فضای شگفت‌انگیز آن لذت ببرند.

۳. پارک پرندگان کوالالامپور

پارک پرندگان کوالالامپور (Kuala Lumpur Bird Park) با بیش از ۲۰ هکتار وسعت، خانه‌ی ۳۰۰۰ پرنده است. هدف اصلیِ این پارک آشنا کردن بازدیدکنندگان با گونه‌های بومی است، اگرچه برخی پرندگان وارداتی هم در آن نگهداری می‌شوند. بازدیدکنندگان می‌توانند در یکی از بزرگ‌ترین محل‌های نگهداری پرندگان در دنیا، درباره‌ی زندگی گیاهی و جانوری و همین‌طور مراقبت از پرندگان چیزهای فراوانی بیاموزند. این پارک مکان علمی معتبری هم هست و در حوزه‌های مختلفی همچون حفاظت از محیط‌زیست و آموزش فعالیت می‌کند. در این پارک، برنامه‌های پرورشی و مطالعات علمی روی پرندگان در زیستگاه طبیعی‌شان انجام می‌شود.

 پارک پرندگان کوالالامپور

۴. موزه‌ی ملی

موزه‌ی ملی (National Museum) که در نزدیکی لیک گاردنز (Lake Gardens) معروف واقع شده، از جاهای دیدنی کوالالامپور است و خود ساختمان هم از حیث معماری تماشایی است. ساختمان این موزه به‌شکل خانه‌ای سنتی طراحی شده و دکورهای مختلفی دارد که ترکیبی از طرح‌های معاصر و سنتی هستند. برای آموختن مطالب فراوان درباره‌ی تاریخ و فرهنگ مالزی، و همین‌طور تماشای نسخه‌های بازسازی‌شده‌ای از خانه‌های سنتی مالایی، صحنه‌های عروسی و شکار، حتما سری به موزه‌ی ملی بزنید. سازهای محلی و لباس‌های ملی هم در این موزه به‌نمایش گذاشته شده‌اند. در کنار نمایشگاه‌های دائمی، نمایشگاه‌های موقت هم وجود دارند که در ایام مختلف سال و در تالار مرکزی برگزار می‌شوند.

موزه‌ی ملی

۵. تم‌پارک سانوی لاگون

تم‌پارک سانوی لاگون (Sunway Lagoon Theme Park) کمی با فاصله از مرکز شهر، در حومه‌ی پتالینگ جایا (Petaling Jaya) واقع شده و از سال ۱۹۹۷ تا به امروز، پذیرای تمام اعضای خانواده است. شعار این تم‌پارک «بیا حالش رو ببر» است و کسانی که آنجا می‌روند نه‌تنها از تم‌پارک، که از پارکی آبی که در همان محل واقع شده و همین‌طور حیات وحش و پارک اکستریمی با وسایل سرگرمی مناسب افراد ماجراجو هم استفاده می‌کنند. این مجتمع دربردارنده‌ی وسایل سواری تم‌پارک، بازی‌های تعاملی، استخرهای موج‌سواری و حتی یک باغ‌وحش است. سانوی لاگون برای خوردن غذا و خرید سوغاتی هم امکاناتی دارد.

تم‌پارک سانوی لاگون

۶. آکواریوم کی‌ال‌سی‌سی

آکواریوم کی‌ال‌سی‌سی (Aquaria KLCC) نه‌فقط به‌عنوان یک آکواریوم، بلکه در قالب اقیانوسی شیشه‌ای، در اعماق مرکز همایش‌های کوالالامپور (Kuala Lumpur Convention Centre) واقع شده است. آکواریوم کی‌ال‌سی‌سی بیش از ۵۵۰۰ مترمربع وسعت و یک تونل حدودا ۹۰ متری در مرکزش دارد که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد اعماق آن را از جایی تماشا کنند که انگار از سه طرف با آب احاطه شده‌اند. این مرکز تجربه‌‌ی گشت‌وگذاری از خشکی تا دریا را پیش پای بازدیدکنندگانش قرار می‌دهد و هدفش آگاهی آنها درباره‌ی زندگی آبزیان مالزیایی، از رودخانه‌ها و مرداب‌ها گرفته تا اقیانوس بی‌انتهاست. نمایشگاه‌های آموزشی و تعاملی هم وجود دارند که بر اهمیت حفظ حیات‌وحش تأکید می‌کند. آکواریوم کی‌ال‌سی‌سی بیش از ۵۰۰۰ موجود آبزی را برای تماشای بازدیدکنندگان در خود جای داده و از جاهای دیدنی کوالالامپور است.

آکواریوم کی‌ال‌سی‌سی

۷. بازار مرکزی

بازار مرکزی (Central Market) در کوالالامپور، که به نام پاسار سنی (Pasar Seni) هم شناخته می‌شود، از محل‌های ثابت بر روی همه‌ی نقشه‌های گردشگری مالزی است. بازار مرکزی از دل بازاری دریایی بیرون آمده که سابقا محل فروش میوه، سبزی و گوشت بوده است. امروزه این منطقه شکل مدرنی به خود گرفته و شامل بخش‌های مختلفی برای بازتاب فرهنگ‌ها و آداب‌ورسوم متنوع موجود در مالزی، همچون مالایی، هندی و چینی است که هر کدام محصولات بومی خود همچون صنایع‌دستی و هنری را عرضه می‌کنند. در طبقه‌ی بالای این بازار، فود کورتی هست که غذاهای خوشمزه‌ی محلی دارد و محوطه‌ی جلوی بازار هم برای اجراهای خیابانی و نمایش‌های موزیکالش معروف است.

بازار مرکزی

۸. ایستگاه راه‌آهن کوالالامپور

ایستگاه راه‌آهن کوالالامپور (Kuala Lumpur Railway Station) که جایش را کی‌ال سنترال (KL Sentral) مدرن گرفته، محل موزه‌ی راه‌آهن است که درون یکی از نمونه‌های معماری کلاسیک بریتانیایی و همین‌طور آسیایی قرار گرفته است. این ساختمان که امروزه یکی از جاهای دیدنی کوالالامپور است، طی دوران استعمار بریتانیا ساخته و در سال ۱۸۸۶ تکمیل شد. موزه‌ی راه‌آهن ترکیبی از سبک‌های اروپایی و آسیایی را به‌نمایش می‌گذارد و ماشین‌های آتش‌نشانی و قطارهای بخار قدیمی را برای بازدید گردشگران در خود جای داده است. مدل‌ها و نسخه‌هایی از قطارها و واگن‌ها هم در این موزه وجود دارند و بازدیدکنندگان می‌توانند در اطراف آنها قدم بزنند و درباره‌ی تاریخ لوکوموتیو در مالزی چیزهای زیادی بیاموزند.

۹. هوتانگ

 

فود کورت‌های فراوانی در مجتمع‌های خرید کوالالامپور وجود دارند، اما می‌گویند هوتانگ (Hutong) که در مجتمع خرید لات ۱۰ (Lot 10 Mall) واقع شده، یکی از بهترین‌هاست. این فود کورت از فروشندگان خیابانی بومی تشکیل شده که گزینش شده‌اند و از آنها خواسته شده تا غذایشان را در هوتانگ بفروشند؛ به‌همین‌خاطر غذاهای این فود کورت اصیل و خوشمزه هستند، و مهم‌تر آنکه همگی زیر یک سقف جمع شده‌اند تا مجبور نباشید در جست‌وجوی غذاهای مختلف خیابان‌ها را زیرورو کنید. این فود کورت محل فوق‌العاده‌ای برای کسانی است که با غذاهای مالزیایی آشنایی چندانی ندارند؛ آنها می‌توانند همه‌ی غذاهای بومی معروف و خوشمزه همچون املت صدف، نودل سرخ‌شده، سوپ نودل، دامپلینگ، کوفته قلقلی و گوشت کبابی را همین‌ جا امتحان کنند.

۱۰. مرکز بازدید رویال سلانگور

 

مرکز بازدید رویال سلانگور (Royal Selangor Visitor Centre) گوهر پنهان و به‌طرز عجیبی کم‌بازدید است! این مرکز ویترینی از تاریخچه، کارخانه و محصولات رویال سلانگور، تولیدکننده‌ی محصولات مسوار یا پیوتر، است که از زمان راه‌اندازی در سال ۱۸۸۵ تا به امروز همچنان به تولید مشغول است. تورهای رایگانی در این مرکز وجود دارند که شامل بازدید از یک بخش موزه با نمونه‌هایی اولیه از تولیدات‌شان، عکس‌های تاریخی و حتی لباس‌های کاری هستند که بازدیدکنندگان می‌تواند آنها را بپوشند و از کارخانه‌ی درحال کارِ رویال سلانگور هم بازدید کنند. حتی می‌توانید ساخت چند قطعه پیوتر را هم امتحان کنید. فروشگاهی هم وجود دارد که می‌توانید زیورآلات پیوتر را از آنجا بخرید. خلاصه رویال سلانگور کارخانه‌ی فعالی است که از جاهای دیدنی کوالالامپور هم به‌حساب می‌آید.

۱۱. برج کوالالامپور

برج کوالالامپور (Kuala Lumpur Tower) که به مناره‌ی کوالالامپور (Menara Kuala Lumpur) هم شهرت دارد، با ۳۳۵ متر ارتفاع عرشه‌ای تماشایی دارد که از آنجا می‌توانید نمای پانورامای خیره‌کننده‌ای از کل شهر را ببینید. این برج استفاده‌های فراوانی دارد، ازجمله اینکه رویت هلال ماه رمضان از بالای این برج صورت می‌گیرد، و حتی مسابقه‌ی سالیانه‌ای برای رسیدن به بالای برج هم برگزار می‌شود تا مردم به رعایت سلامت و تناسب‌اندام تشویق شوند. عرشه‌ی بازدید بالاترین نقطه‌ی شهر است. ورود به آن برای عموم مردم آزاد بوده و پنجاه‌وچهار ثانیه طول می‌کشد تا با آسانسور به آنجا برسید. حول‌وحوش غروب آفتاب زمان پرطرفداری برای بازدید از این برج است، زیرا مراجعه‌کنندگان می‌توانند غروب آفتاب در پهنه‌ی شهر را از آن بالا تماشا کنند.

۱۲. پارک پروانه‌های کوالالامپور

پارک پروانه‌ها (Kuala Lumpur Butterfly Park) از جاهای دیدنی کوالالامپور است. اگر می‌خواهید روزی رویایی را سپری کنید، سری به این پارک بزنید و از تماشای صدها گونه‌ی مختلف پروانه‌های رنگارنگ شگفت‌زده شوید. خود پارک هم شبیه‌به جنگل طراحی شده و مسیرهای پیاده‌روی، دریاچه، مرداب و آلاچیق دارد. با قدم زدن در این پارک علاوه‌بر پروانه‌ها، می‌توان از زندگی گیاهی و جانوری بومی هم دیدن کرد. برنامه‌های آموزشی هم مثل برنامه‌ی تولیدمثل و اطلاعاتی از چرخه‌ی حیات برگزار می‌شوند. بازدیدکنندگانِ پارک پروانه‌های کوالالامپور می‌توانند کمی از سرعت‌شان در زندگی ماشینی بکاهند و برای ساعتی در این حیات‌وحش بومی به کشف‌وشهود بپردازند.

۱۳. سوریا کی‌ال‌سی‌سی

سوریا کی‌ال‌سی‌سی (Suria KLCC) مجتمع خرید شش طبقه‌ای است که شامل فروشگاه‌ها، یک سینما، یک سوپرمارکت و کلی انتخاب برای غذا خوردن ازجمله فود کورت است. بازدیدکنندگان می‌توانند در بالاترین طبقه‌ی این مجتمع در فود کورت راسا (Rasa) کنار پنجره‌ای رو به مناظر خیره‌کننده از کل شهر بنشینند و خوردن غذاهای تازه و خوشمزه‌ای از سرتاسر مالزی را تجربه کنند. در زیرزمین هم می‌توانید دست‌فروشانی را بیابید که انواع سوغاتی‌ها، کارهای هنری و صنایع‌دستی عرضه می‌کنند.

۱۴. خیابان الور

خیابان الور (Alor Street) برای غذاخوری‌هایش معروف است و از جاهای دیدنی کوالالامپور محسوب می‌شود. اگر در طول روز سری به این خیابان بزنید، کاملا ناامید می‌شوید، چون فروشندگان خیابانی از غروب آفتاب بساط‌‌‌‌‌‌‌شان را پهن کرده‌اند و ظاهر خیابان را از این‌رو به آن‌رو می‌کنند. در این خیابان فروشندگان معمولا غذاهای پرطرفدار و اصیل می‌فروشند. البته انتظار تجملات خاصی را نداشته باشید، غذاها خوشمزه، اما درعین‌حال ساده هستند و برای خوردن‌شان باید روی میز و صندلی‌های پلاستیکی، گوشه‌ی پیاده‌رو بنشینید.

۱۵. مسجد جامع

مسجد جامع (Jamek Mosque) که در اوایل ۱۹۰۰ میلادی ساخته شده، یکی از قدیمی‌ترین مساجد مالزی است که اغلب به‌خاطر سبک معماری مغولی آن و مکانش، موردتوجه گردشگران قرار می‌گیرد، چراکه در محل تلاقی دو رود کلانگ و گومباک واقع شده است. بازدیدکنندگان هم می‌توانند از قسمت‌های مختلف مسجد دیدن کنند و هم در اطراف رودها از تماشای مناظر خیره‌کننده لذت ببرند. مسجد جامع سال‌ها اصلی‌ترین محل عبادت مسلمانان در کوالالامپور بود و تاریخچه‌ی پرافتخاری از حضور واعظان و رهبران معروف دارد.

۱۶. باغ‌وحش ملی مالزی

باغ‌وحش ملی مالزی را (National Zoo of Malaysia) که در شمال شرقی کوالالامپور واقع شده، انجمن جانورشناسی مالزی اداره می‌کند و تقریبا ۵۰۰ گونه‌ی مختلف را در خود جای داده است. دیدنی‌های فراوانی در این باغ‌وحش قرار گرفته‌اند، ازجمله یک پارک خزندگان، یک پارک پرندگان، یک دریاچه و یک آکواریوم آب شیرین. حتی بخش‌های مختص حشرات و بسیاری دیگر از گونه‌های گیاهی و جانوری بومی هم در این باغ‌وحش وجود دارند. این باغ‌وحش برنامه‌های حفاظتی و فعالیت‌های آموزشی همچون برگزاری تورهای همراه راهنما و نمایشگاه‌های تعاملی برای بچه‌ها و نوجوانان هم دارد. حتی بخشی به اسم دنیای کودکان هم دارد که به حیوانات خانگی می پردازد و نسخه‌ی بازسازی‌شده‌ای از مزرعه و یک محل بازی را هم در خود جای داده است. اگر همراه خانواده هستید، بازدید از باغ‌وحش ملی را که از جاهای دیدنی کوالالامپور است ازدست ندهید.

۱۷. محله‌ی چینی‌ها

کوالالامپور علاوه‌بر ملیت‌های مالایی و هندی، جمعیت چینی فراوانی را هم در خود جای داده و به‌خاطر همین، محله‌ی چینی‌ها (China Town) به‌عنوان منطقه‌ای با ساکنان اصالتا چینی، توسعه یافته و امروزه از جاهای دیدنی کوالالامپور به‌حساب می‌آید. این محله که در خیابان پتالینگ واقع شده، دارای بازار، غذاخوری‌های چینی و جاذبه‌های فرهنگی چینی، همچون معابد مختلف است. فروشندگان غذاهای چینی که شب‌ها در اینجا بساط‌شان را پهن می‌کنند، بسیار پرطرفدار هستند.

۱۸. ایستانا نگارا

قبل از آنکه در سال ۲۰۱۱ کاخ جدیدی بنا شود، ایستانا نگارا (Istana Negara) کاخ پادشاهان مالزی بود، اما بعد از سال ۲۰۱۱ به موزه‌ی سلطنتی تبدیل شد. بازدیدکنندگان این کاخ می‌توانند درباره‌ی تاریخ سلطنت مالزی نکات جالبی بیاموزند و بعضی از اتاق‌ها را از نزدیک ببینند. نگهبانان سلطنتی با یونیفورم‌های سنتی و همین‌طور جدید هم در ورودیِ کاخ حضور دارند. مراسم تعویض نگهبانی هم هر روز برگزار می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند شاهد برخی از سنت‌های سلطنتی و رسمی مالزی باشند. اگر به فرهنگ و تاریخ مالزی و کشورهای شرق آسیا علاقه دارید، بازدید از ایستانا نگارا را ازدست ندهید.

۱۹. موزه‌ی سکه‌ی می‌بانک

موزه‌ی سکه‌ی می‌بانک (Maybank Numismatic Museum) که متعلق به یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بانک‌های مالزی است، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی اسکناس و سکه در مالزی محسوب می‌شود و در برج می‌بانک واقع شده است. این موزه دیدنی‌های مختلفی همچون نمونه‌های آنتیکی از سکه و اسکناس و همین‌طور مجسمه‌ی فلزی غول‌پیکری از یک درخت پول را در خوی جای داده است. بازدیدکنندگان می‌توانند در این موزه درباره‌ی تاریخچه‌ی پول در مالزی و جنوب شرقی آسیا چیزهای زیادی بیاموزند.

۲۰. مسجد ملی

مسجد ملی (National Mosque) مالزی ساختمان بسیار بزرگی است که می‌تواند همزمان ۱۵۰۰۰ نمازگزار را در خود جای دهد. این بنا که از جاهای دیدنی کوالالامپور است، در دهه‌ی شصت میلادی براساس اصول معماری اسلامی ساخته شده و سقفی به‌شکل یک ستاره‌ی شش‌گوش دارد. در جای‌جای ساختمان مسجد، تأکید زیادی هم بر ساختارهای آبی، همچون چشمه‌ها و حوضچه‌های بازتابی شده است. بازدیدکنندگان می‌توانند در سرتاسر مسجد به گشت‌وگذار بپردازند، اما باید از لباس مناسبی که در اختیارشان قرار می‌گیرد استفاده کنند.

۲۱. غارهای باتو

غارهای باتو (Batu Caves) خارج از کوالالامپور و در حومه‌ی سلانگور قرار گرفته‌اند. بازدیدکنندگان از تماشای این صخره‌های سنگ‌آهکی که پر از غارهای مختلف و معابد کنده‌کاری‌شده در دل غارها هستند شگفت‌زده می‌شوند. این غارها و معابد محل عبادت هندوها هستند و امروزه هم محل عبادی مهمی برای ساکنان تامیلی مالزی محسوب می‌شوند. بازدیدکنندگان می‌توانند ضمن تماشای غارهای باتو، زندگی گیاهی و جانوری اطراف ازجمله میمون‌های وحشی که ساکن منطقه هستند و همین‌طور خفاش‌های معروف این غارها را از نزدیک ببینند. در این محل فرصت صخره‌نوردی از ۱۶۰ مسیر مختلف برای علاقه‌مندان فراهم شده و برای کسانی که تجربه‌ی کمتری دارند هم مسیرهای ساده‌تری درنظر گرفته شده است.

۲۲. پارک کی‌ال‌سی‌سی

می‌گویند هیچ سفری به کوالالامپور کامل نمی‌شود، مگر اینکه سری به پارک کی‌ال‌سی‌سی (KLCC Park) بزنید. این پارک که درست زیر پل بین برج‌های پتروناس قرار گرفته، از جاهای دیدنی کوالالامپور است. این پارک ۲۰ هکتار وسعت دارد و در آن برای بازدیدکنندگان علاقه‌مند به ورزش، مسیرهای پیاده‌روی و دو درنظر گرفته است. دریاچه‌ی بزرگ و فواره‌ای هم دارد که روزی دو بار نمایش‌های ویژه‌ی آب در آنجا برگزار می‌شود. سازه‌های آبی دیگری هم در این منطقه تعبیه شده‌اند، ازجمله مرداب‌ها، چشمه‌ها و آبشارهای چشم‌نواز و همین‌طور باغ کودکان ویژه‌ی بازدیدکنندگان کم‌سن‌وسال. مسجدی هم برای اقامه‌ی نماز مسلمانان در پارک ساخته شده است.

۲۳. معبد تیان هو

معبد تیان هو (Thean Hou Temple) به‌خاطر طراحی شش طبقه‌ی اصیلی که دارد، در خاطر هر فرد می‌ماند. این معبد جزو نمادهای شهر کوالالامپور محسوب می‌شود. داخل این معبد عناصر مختلفی از کنفسیوس‌گرایی، تائوئیسم و آئین بودایی یافت می‌شود. همچنین ستون‌های سنتی قرمزی هم در این معبد وجود دارد که حس کامیابی را به بازدیدکنندگان منتقل می‌کند. تیان هو که یکی از زینتی‌ترین معابد کوالالامپور است، حکاکی‌های پیچیده و سقف‌های پرنقش‌ونگاری دارد که با رنگ‌های قرمز و طلایی تزئین شده‌اند.

۲۴. مثلث طلایی

آخرین مورد از جاهای دیدنی کوالالامپور که در این مقاله درباره‌اش می‌خوانید، مثلث طلایی (Golden Triangle) است؛ محله‌ی معروفی در کوالالامپور که زندگی شبانه‌ی فعالی دارد و پر از کلوب‌ها، رستوران‌ها و هتل‌های گوناگون است. این منطقه چندین خیابان را شامل می‌شود، اما مرکز اصلی آن در خیابان جالان پی راملی (Jalan P. Ramlee)  واقع شده؛ جایی‌که بازدیدکنندگان می‌توانند حسابی در آن خوش بگذرانند. این منطقه مرکز خرید بزرگ هم برای افراد عاشق خرید دارد.

۲۵. خوردن ناسی کاندار

ناسی کاندار (Nasi Kandar) که به زبان محلی به‌معنای «برنج مخلوط» است، اساس غذاهای مالزیایی محسوب می‌شود. مشتریان ناسی کاندار یک بشقاب برنج می‌گیرند و می‌توانند خورش‌ها و سس‌های متنوع فراوانی را همراه آن انتخاب کنند. ناسی کاندار به‌خاطر مهاجران فراوانی که از جنوب هند به این کشور آمده‌اند، در غذاهای تامیلی ریشه دارد و سس‌ها و خورش‌هایش پر از پودر کاری و فلفل هستند. برخی از انواع رایج ناسی کاندار عبارت‌اند از گوشت یا غذای دریایی کاری به‌همراه سبزیجاتی همچون بامیه و کلم آسیایی. خلاصه هر جایی که ناسی کاندار سرو می‌کند، می‌تواند از جاهای دیدنی کوالالامپور باشد!

پاسخی بنویسید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz