cruise

مشهد

Mashhad-01

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران می‌باشد. بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ این شهر با ۳٬۱۳۱٬۵۸۶ تن جمعیت دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است.

این شهر به واسطه وجود حرم علی بن موسی‌الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از دو میلیون زائر از خارج از کشور است. مشهد تنها در فصل تابستان سال ۱۳۸۹ پذیرای بیش از ۱۳ میلیون مسافر بوده‌است. آمار نشان می‌دهد وجود آرامگاه علی بن موسی الرضا در مشهد موجب شده است که به طور میانگین هر ایرانی، هر سه سال یک‌بار به مشهد سفر کند. مساحت شهر مشهد درآخرین تغییرات سال ۱۳۹۲ حدود ۵۶۰ کیلومتر مربع می‌باشد.

شهر مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشینهٔ درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.

 

حرم مطهر امام رضا علیه السلام

Haram-01 Haram-02

هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت علی بن موسی رضا(ع) در روز آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری به دست مأمون، پسر هارون الرشید خلیفه ی وقت عباسی به شهادت رسید. بر طبق منابع تاریخی، مکانی که پیکر مطهر امام رضا(ع) در آن به خاک سپرده شده است در اصل روستای کوچکی به نام «سناباد» بوده که در حاشیه ی شهر «توس» قرار داشته است. از این روستای کوچک به برکت وجود حضرت ثامن الحجج(ع)، شهری حول محور حرم امام رضا(ع) ساخته شد که امروز به مشهدالرضا معروف شده است و شهر توس در حاشیه ی آن قرار دارد.

حرم مطهر رضوی، مهم ترین بنای تاریخی و مذهبی ایران اسلامی به شمار می رود که سالانه افزون بر ۲۰ میلیون زائر از اقصی نقاط کشور و جهان برای زیارت آن به مشهد مقدس سفر می کنند. این مجموعه ی فرهنگی و تاریخی، بعد از مسجد الحرام و مسجد النبی از مهم ترین بناهای مذهبی مسلمانان به شمار می رود.

«مشهد» مخفف مشهد الرضا یعنی محل شهادت امام رضا (ع) می باشد. این شهر همواره به عنوان یک شهر مذهبی مورد احترام بوده ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان مهم ترین قطب زیارتی کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و امکانات فرهنگی، رفاهی و خدماتی آن گسترش چشمگیری داشته است.

حرم امام رضا(ع) به محدوده مدفن امام هشتم شیعیان و ساختمان های اطراف آن اطلاق می گردد و این ساختمان ها عبارتند از حرم، گنبد، گلدسته ها، صحن ها، ایوان ها، رواق ها و بست ها می باشند.

 

مسجد گوهر شاد

goharshad-05  goharshad-04

در مجاورت حرم رضوی، در شلوغ ترین بخش ورودی و خروجی حرم، مسجدی قدیمی دیده میشود که به دلیل اتفاقات تاریخی متعدد، بارها نام آن به گوشمان خورده است. این بنا عظیم ترین مسجد چهار ایوانی ایران است و به سال ۸۲۱ هجری قمری به دستور گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری و با معماری قوام الدین شیرازی در مجموعه حرم امام رضا (ع) بنا شده است. این مسجد با وسعت ۹۴۱۰متر مربع دارای چهار ایوان به اسم های مقصوره، دارالسیاده، حاجی حسن و آب و هفت شبستان می باشد. بزرگترین ایوان مسجد، مقصوره با مقرنس کاری و کتیبه خط ثلث بایسنغر میرزا و کاشی کاری بسیار زیبایی تزئین شده است. از جلوه های دیگر مسجد جامع گوهرشاد، می توان به منبر صاحب الزمان اشاره نمود. نمازهای جمعه و دیگر برنامه های مهم مذهبی و فرهنگی شهر مشهد همچنان در این مسجد که اکنون بخشی از صحن به شمار می آید برگزار می گردد.

 

مقبره پیر پالاندوز

Palanduz-01

در شمال شرقی حرم و در ابتدای خیابان نواب صفوی بنایی آجری و گنبد فیروزه ای به چشم می خورد که به دلیل بازسازی های صورت گرفته در دوران اخیر به نظر  تازه ساخت می آید. این بنای متعلق به دوران شاه عباس صفوی در واقع مزار یکی از عرفای مذهب شیعه به نام شیخ محمد المقتدی کارندهی معروف به پیر پالاندوزست. این مزار در ابتدا در حاشیه کوچه شور و در پایین خیابان قرار داشته که با بازسازی های اخیر در این مکان قرار گرفته است. به باور مردم مشهد شیخ با داشتن کرامات فراوان و با اینکه از اولیاء خدا بوده با دوخت پالان برای چهارپایان امرار معاش می کرده و به همین دلیل مردم احترام وافری برای وی قایل می باشند.

 

آرامگاه خواجه ربیع (باغ ربیع)

Khajeh Rabi

در شمال غربی شهر و در انتهای خیابان خواجه ربیع آرامگاه باشکوه خواجه ربیع قرار دارد که به توصیه شیخ بهایی ساخته شده و به دوره صفویه تعلق دارد.

بنا بر روایات تاریخی امام رضا هنگام ورود به طوس و شهر مشهد مزار این صحابه پیامبر را زیارت نموده است.

مزار خواجه ربیع که در اصل به باغ ربیع شهرت داشته یکی از آرامگاه های مهم شهر محسوب می شود و به دلیل در برگرفتن بناهای زیبا وتاریخی همواره در مرکز توجه مسافران قرار داشته است. این مقبره از گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر برخوردار است که با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده و کتیبه هایی با خط علیرضا عباسی خوشنویس بزرگ صفوی مزین گردیده است.

 

آرامگاه نادر شاه افشار

Nader-01 Nader-02

این بنا در باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادر شاه افشار توسط هوشنگ سیحون ساخته شده است. این مجموعه شامل یک قسمت مرکزی عبارت از محل تدفین نادر شاه و دو تالار موزه اسلحه می‌باشد. در قسمت مرکزی، مجسمه مفرغی نادر شاه سوار بر اسب، با طراحی ابوالحسن صدیقی هنرمند معاصر ایرانی قرار دارد که ریخته گری آن در ایتالیا انجام یافته و هم اکنون متصل به آرامگاه بنیانگذار سلسله افشار می باشد.

 

آتشکده بازه هور

baz-hur-01

یکی از کهن ترین نمونه های آتشکده گنبد داری است که احتمالا متعلق به زمان پارتیان می‌باشد. زمینه بنای سنگی موسوم به بازه هور به فاصله هفتاد کیلومتری از جنوب شهر مشهد در ضلع شرقی روستایی به نام رباط سفید در ابتدای تنگه  بازه هور واقع است. از نظر لغوی بازه در فارسی دری به قسمتی از دیواره کوه گفته می شود که خورشید از میانه باز آن بطرز باشکوه و زیبایی طلوع نماید و شاید نام بازه هور از همین جا باشد. به لحاظ ویژگیهای معماری این بنا نمایانگر بخشی از اجزا و عناصر ساسانی است که آندره گدار آن را به قرن سوم میلادی نسبت داده است. همچنین عده ای براین باورند بنای سنگی بازه هور آتشکده ای از دوره ساسانی است.

 

روستای پاژ (زادگاه فردوسی)

Paj-01

روستای پاژ نام روستایی است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی مشهد و در تقاطع جاده ی کلات و کارده قرار دارد. این روستا یک خیابان اصلی با نام “فردوسی” دارد که از جاده ی کلات منشعب می شود و خیابان های فرعی آن نیز براساس همین خیابان اصلی شماره گذاری شده اند. این روستای سرسبز که از باغ های انگور پوشیده محل تولّد ابوالقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی بوده است. حدود ۵۰۰ متری شمال پاز که بر بلندای تپه ای در جلگه قدیم خراسان قرار گرفته، تپه ای با قدمت نامعلوم قرار دارد که خرده سفال و کاشی های رنگارنگ اطراف و روی آن پراکنده اند و از وجود تاریخی کهن در این دیار سخن می گویند. بنا بر روایات این آثار یادگار سده های اولیه قرون اسلامی تا حدود قرن دهم قمری است. پاز یا پاژ در لغت به معنای هدیه ی است که فرد دارای رتبه و مقام به فرد دیگر هم تراز خود می دهد.

 

پارک یا باغ وکیل آباد

vakilabad21824963 vakilAbad-irantour3-SG

پارک وکیل آباد از تفرجگاه های قدیمی و زیبای مشهد است که در در جنوب غربی شهر و انتهای بلوار وکیل آباد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می شود. وکیل آباد به علت قدمت و قرار گرفتن در دره ای با صفا و هوای مطبوع از دیر باز مورد توجه اهالی شهر و مسافران بوده است.
پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شده درسال ۱۳۴۸ شمسی توسط مالک آن حسین آقای ملک وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شده است.

 

باغ گیاهشناسی مشهد

giyahshenasi (2)  giyahshenasi (4)

باغ گیاه شناسی مشهد، شامل بخش های مختلفی از جمله باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی مناطق رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره ای و مجموعه نهالستان و گلخانه های تکثیری می باشد. این باغ به منظور حفاظت و نگهداری از گیاهان و تهیه بانک ژن زنده گیاهی، آشنایی دانشجویان و شهروندان با انواع گونه های گیاهی، انجام برنامه های مطالعاتی و پژوهشی، ترویج استفاده شهروندان از گل و گیاه و اهدافی از این دست احداث گردیده است. این باغ در بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر قرار دارد.

 

باغ پرندگان مشهد

Baghe Parandeqan (1) Baghe Parandeqan (2)

باغ پرندگان مشهد یکی مراکز جذب گردشگر و تفریحی مشهد محسوب می شود. تیم های متخصص پزشکی به صورت مستمر در باغ پرندگان مشهد حضور داشته و بر رعایت موارد بهداشتی از جانب گردشگران و زائران و نیز شرایط زیستی پرندگان مجموعه نظارت می‌نمایند. مجموعه باغ پرندگان سپاد، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی و شهر مشهد می‌باشد که با توجه به حجم بالای گردشگر این باغ نقش شایانی را در حضور و ماندگاری زائران و گردشگران در شهر مشهد ایفا می‌نماید. این باغ با مجوز سازمان دامپزشکی احداث شده و کلیه شرایط استاندارد جهت نگهداری طیور در آن لحاظ گردیده است. انواع پرندگان کمیاب و نادر ایرانی و آسیایی و همچنین پرندگانی از کشورهای آفریقایی برای زندگی به این باغ آورده شده اند و تنوع زیستی موجود در این باغ هر گردشگری را به حیرت وا می دارد.

 

باغ ملی

Baghe Melli (2)

دقیقا در وسط یکی از شلوغ ترین و پرتردد ترین مراکز تجاری و مسکونی شهر مشهد باغی بزرگ وجود دارد که به باغ ملی مشهور است. در واقع ارگ شهر یا ارگ نخستین که مالکش محمود سیستانی بوده در اینجا قرار داشته و قنات رکن آباد هم که یکی از قنات های مشهور شهر بوده از این باغ می گذشته است. حال هم این بوستان بزرگ و با صفا که از آبنما و درختانی بلند برخوردار است به مکانی دنج برای استراحت و اتراق بدل گشته است. تماشای تندیس مشاهر علم و ادب و عرفان در دل این باغ سزسبز که اکنون در تملک شهرداری مشهد قرار دارد خالی از لطف نمی‌باشد.

باغ وحش وکیل آباد

Bagh vahsh vakilabad (1) Bagh vahsh vakilabad (2)

در جنوب غربی مشهد و همجوار با پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد، تنها باغ وحش مشهد و استان خراسان رضوی قرار دارد. این باغ وحش دارای حیوانات گوشتخوار، علف خوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف بوده و یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی به شمار می رود.

 

بند گلستان

Bande Qolestan (1) Bande Qolestan (2)

این بند یکی از بندهای تاریخی استان خراسان است که در دوره تیموریان و در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث گردیده است. این سد از مناطق توریستی و دیدنی مشهد بوده و با وجود گذشت حدود ۵۰۰ سال از عمر این بنا همچنان سالم و پابرجا باقی مانده است.

 

پارک طبیعی هفت حوض (دره هفت حوض)

Haft hoz

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مشهد که در دل کوه های خلج جا دارد هفت حوض نامیده می شود. این منطقه حدود ۷ کیلومتر با مشهد فاصله داشته و بعد از طی مسافتی با ماشین می باید باقی مانده مسیر را که در حدود ۲ کیلومتر می باشد پیاده طی نمود. این منطقه شامل ۷ حوضچه طبیعیِ می‌باشد که بعضی از این حوضچه ها به اندازه یک استخر کوچک وسعت دارند و آب بعد از عبور از این هفت حوضچه به حوضی بزرگتر سرازیر شده و در رودخانه مسیر خود را ادامه می دهد. این پدیده طبیعی حوض ها یا «دولین های» متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته است.

بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پر بازدید نبودن و سکوت عجیبی که در آن حکمفرماست آرامش عجیبی به گردشگران هدیه می نماید که دل کندن از خلوت حضور آن بسی دشوار خواهد بود.

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، باید به دل کوه های خلج در اطراف مشهد سفر کنید. بعد از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج و پس از طی حدود ۳ کیلومتر از جاده به یک دوراهی رسیده و می باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ رو را ادامه دهید تا به میدان مانندی برسید. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید باید بعد از رسیدن به این میدان اتومبیل تان را پارک نموده و حدود ۲ کیلومتر از مسیر را پیاده طی کنید تا به «هفت حوض » برسید. به دلیل وجود سنگ های صاف و صیقلی باید در منطقه با احتیاط پیشروی کرد و به گردشگران توصیه می شود حتی المقدور به علت کوهستانی بودن منطقه بین طلوع تا غروب آفتاب از محیط طبیعی و دلپذیر این مکان استفاده کرده و وسایل و لوازم مناسب از قبیل کفش، لباس و… به همراه داشته باشند.

پارک علمی پرفسور بازیما

 

Prof Bazima

 

پارک علمی پروفسور بازیما یکی از پارک های موضوعی در ایران است. این پارک در مساحتی حدود ۲۴۰۰ متر در طبقه چهارم مجتمع وصال واقع در منطقه گردشگری سپاد مشهد واقع شده است. پارک علمی پروفسور بازیما با تمرکز بر سه عرصه زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم با تلفیق حوزه های سرگرمی و آموزش سعی دارد فضایی مفرح و آموزنده را برای خانواده ایرانی فراهم آورد.
بازدید کنندگان علاوه بر آنکه از سرگرمی های دانش بنیان لذت می برند، به کشف پاسخ سوالات خود پیرامون چگونگی آفرینش کهکشان ها و سیاره زمین، حیات اولیه، زندگی حیوانات ماقبل تاریخ مانند دایناسور ها و فرمانروایی انسان بر روی زمین می پردازند. در این پارک می توان سوار بر ماشین زمان تا ابتدای خلقت جهان رفته و سفری پرهیجان را از آغاز آفرینش تا به امروز تجربه کرد. با سوار شدن بر زیردریایی اکتشافی به دنیای عجیب جانوران زیر دریا سر خواهیم زد. برای اولین بار در کشور به همراه پزشک پروفسور بازیما با عبور از داخل دهان یک انسان غول پیکر و سفر درون اندام های بدن، به کشف اسرار بدن انسان خواهیم پرداخت. بازیهای پارک پروفسور بازیما نیز در نوع خود منحصر به فرد می باشد به طوریکه می توان در سیمیلاتور پرواز همچون یک خلبان پرواز روی شهر مقدس مشهد را تجربه نمود. با ژیروسکوپ فضایی تست های مقدماتی فضا نوردی و شبه بی وزنی را تجربه کرد. با مریخ نورد بازیما به کاوشگری در سطح مریخ پرداخته و در آسمان نمای خورشیدی (پلانتاریوم) فضای لایتناهی آسمان ها را به نظاره نشست. در آکادمی زیست شناسی نیز مانند یک پزشک به تشریح بدن انسان یا قورباغه پرداخته و مانند یک پرستار از تزریق گرفته تا احیاء قلبی را به صورت عملی انجام داد و بالاخره دختر خانمها در فضای خصوصی اتاق ربان صورتی از طریق بازی و سرگرمی پاسخ تمام سوالات مربوط به دوران بلوغ (جسمانی و رفتاری) و یا سئوالات مربوط به جنس مونث را خواهند یافت.

پارک ملت مشهد

mellat-park (1) mellat-park (2)

پارک ملت یکی از جاذبه های گردشگری مشهد و بزرگ ترین پارک این شهر می‌باشد. مساحت این پارک ۷۲ هکتار بوده و بزرگ ترین چرخ و فلک خاور میانه در این پارک قرار دارد. بخشی از پارک ویژه خانومها بوده و در کل بازدید از شهر بازی و کتابخانه و سایر بخش های آن خالی از لطف نیست.

مجموعه سنگ بست

sang bast

سنگ بست به لحاظ فرهنگی، تجاری و سیاسی از نقاط بسیار مهم در خراسان قدیم بوده است. در این نقطه تاسیسات معماری مهمی که عبارت از دو عدد مناره، یک کاروانسرا در کنار مناره ها و مقبره منسوب به ارسلان جاذب بوده ساخته شده است. سنگ بست با الهام از آرامگاه اسماعیل سامانی در بخارا و هارونیه در مشهد بنا گشته است. این بنا تقریبا کهن ترین اثر معماری اسلامی به جای مانده در خراسان امروز است و  به احتمال زیاد در ادامه همان چهار طاقی های دوران ساسانی ساخته شده است. کاربرد مصالح و کتیبه های کوفی نشان دهنده تفاوت این بنا با بناهای دوران ساسان می باشد. مهمترین علامتی که این بنا را بعنوان یک بنای دوران اسلامی معرفی می کند دو رشته کتیبه ایست که یکی در انتهای قاعده و دیگری هم در ساقه گنبد واقع گشته اند.

غار دره آل

Deza Al

غار دره آل مکانی ست با دهانه بزرگ و دیدنی و دیوارهای مرتفع و بلند که چشمه ای در مجاورت آن قرار دارد. این غار در ۲۵ کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده است. غار روستای آل از دیدنی های این روستاست و در ابتدای جاده دره آل پس از روستاهای اندروخ و کارده قرار گرفته است. دهانه غار بسیار کوچ بوده و در جهت شمال و جنوب و تا فاصله ۱۰ متری دهانه غار قابل دیدن نیست و علیرغم حضور خیل مردم در روزهای تعطیل در دره بین روستاهای کارده و آل، غار از گزند رهگذران در امان مانده است. این غار قدمتی بسیار دارد. تا آنجا که کوه نوردان اسکلت هایی از انسان اولیه و ابزار او را درون غار یافته اند. عرض غار بین ۱ تا ۳ متر و عمق آن ۱۰۰ متر می‌باشد. دهانه غار به صورت شکافی در میان سنگ بوده و پرتگاه هایی خطرناک بازدید از آن را کمی دشوار می سازد.

غار مغان

Ghare Moghan

این غار در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده است. دو دهانه داشته و درونش آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه ها به ۲۵ متر می رسد. همچنین درون غار یک پرتگاه و یک برکه آب هم وجود دارد و البته بدون حضور راهنما بازدید از این غار کاری بس خطرناک می‌باشد.

غار هندل آباد (هوله)

Hendelabad (2)

هندل آباد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالغرب مشهد و در منطقه تبادکان قرار دارد. این غار با نام اوله هم شناخته می شود. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار در فاصله ۱۲ کیلومتری شمالغرب روستا رو به جنوب قرار گرفته و جهت رسیدن به غار از روستا می باید دو ساعت راه پیمائی نمود. طول غار ۹۰ متر بوده و استالاگمیت و استالاکتیتهای بسیاری در آن قابل رویت می‌باشد. درون غار، چشمه آب کوچکی وجود دارد که مردم محلی آن را مقدس دانسته و معتقدند آب چشمه آبله گوسفندان را شفا می‌بخشد. این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۱۳۰ متر تشکیل شده که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی هم بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متر می‌باشد. از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ و خفاش می‌باشد.

موزه نان مشهد

Muzeye Nan-02222

نان سنتی، یکی از مظاهر فرهنگ و هویت ما در زمینه تغذیه طی قرون مختلف است که در مقایسه با نان های وارداتی از میزان سلامت بالایی برخوردار می‌باشد. بر همین اساس به منظور ترویج فرهنگ استفاده از نان های سنتی و آشنایی نسل جوان با تولید این گونه نان ها موزه نان مشهد به همت بخش خصوصی ایجاد شده است. در این موزه، مراحل تهیه آرد شامل بذرافشانی، گندم چینی، خرمن کوبی، ابزار تهیه نان شامل دستاس، آسیاب آبی، آسیاب بادی، انواع نان شامل سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال هم چنین رقص اپر که یکی از آیین های خراسان است و منطبق با باورهای زراعی مردم منطقه می‌باشدبه نمایش درآمده است. در طراحی موزه، اساس طراحی با معماری سنتی- ایرانی با استفاده از ساده ترین مصالح (آجر ایرانی، کاهگل، چوب و گچ) و هنر استاد کاران در خلق رسمی بندی و گره چینی ها و . . . مورد نظر قرار گرفته است. این موزه، نخستین موزه نان در خاورمیانه به شمار می‌آید.

میل اخنگان (اخنجان)

Mil Akhangan

در ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد و در حاشیه جاده توس، بنایی برج مانند به ارتفاع ۱۷ متر دیده میشود که به باور عده ای در این مکان نبردی سنگین بین حکام پیشین خراسان و سلطان محمود غزنوی درگرفته است. به دلیل نقش و نگارهای زنانه ای که بر روی این برج به چشم می خورد آنرا آرامگاه خواهر گوهرشاد آغا می دانند.

بنا بر اظهارات مردم روستای نزدیک این بنا سنگ قبر شکسته شده و طلاهای درون آن دزدیده شده است. همچنین به دلیل سرقت کاشی های زیبای این بنا ساختمان ظاهری لانه زنبوری پیدا کرده است. ویژگی دیگری بنا ظهور سبک معماری دوره تیموری، بخصوص کاشی‌های صلیبی شکل و ستاره ای آن دوران می‌باشد. در نتیجه میل اخنگان را می توان نمادی از دگرگونی یا دگردیسی معماری دوره ایلخانی به دوره تیموری دانست.

 

شرکت خدمات گردشگری آرام گشت دارای نمایندگی فروش کلیه خطوط هوایی داخلی و خارجی با امکان تهیه و صدور بلیط در مسیرهای مختلف داخل و خارج از کشورشرکت خدمات گردشگری آرام گشت دارای نمایندگی فروش کلیه خطوط هوایی داخلی و خارجی با امکان تهیه و صدور بلیط در مسیرهای مختلف داخل و خارج از کشورشرکت خدمات گردشگری آرام گشت دارای نمایندگی فروش کلیه خطوط هوایی داخلی و خارجی با امکان تهیه و صدور بلیط در مسیرهای مختلف داخل و خارج از کشورشرکت خدمات گردشگری آرام گشت دارای نمایندگی فروش کلیه خطوط هوایی داخلی و خارجی با امکان تهیه و صدور بلیط در مسیرهای مختلف داخل و خارج از کشور

پاسخی بنویسید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz