cruise

آگرا

در معرفی شهر آگرا باید یک چیز را در نظر گرفت و آن این است که اکثر افراد فکر می‌کنند که آگرا فقط شهر تاج محل است، اما، این شهر بدون شک، ترکیب منصفانه‌ای از تاریخ، فرهنگ، سنت، بناهای تاریخی و حتی خرید کردن و غذا است و آگرا را به یک مقصد تفریحی پر از گردشگر تبدیل کرده و همچنین مقصد مسافرتی محبوب در بین مسافران هندی و بین‌المللی است، آگرا این شهر رنگارنگ طلایی و سرخ مقصد اول گردشگرانی است که تور هند را انتخاب می‌کنند، بنابراین، بدون دردسر به آگرا بروید و در این شهر جادویی اکتشاف کنید، اما قبل از آن با حقایق جالبی در مورد این شهر آشنا شوید.

 

شهر آگرا را بیشتر بشناسید

آگرا شهری رنگی است و هنوز هم چهره رنگارنگ قرون وسطایی را دارد، کوچه‌های باریک، شلوغی شهر و سرگرمی‌های محلی بازدید‌کنندگان را به خود جلب می‌کنند، با قطارهای سریع، بازدید از آگرا از دهلی راحت‌تر است، مردم معمولاً برای لذت بردن از همه جاذبه‌ها یک یا دو روز به آگرا می روند، از امتحان کردن غذاهای خوشمزه محلی گرفته تا بازدید از معماری هندی و ایرانی، بسیاری از از کارهایی است که می‌توانند در این شهر تجربه کنند، جدا از اینها، مقبره‌هایی به شکل‌های مختلف، اماکن مذهبی، رودخانه یامونا و فعالیت‌های مرتبط با آب را در رودخانه می‌توانید پیدا کنید، آگرا دارای سه جاذبه مهم گردشگری است که توسط سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است، از هولی تا دیوالی، بسیاری از جشنواره‌ها این منطقه را به بهشت تبدیل می‌کنند، اگر می‌خواهید رنگ واقعی کشور هند را ببینید، در طی هر جشنواره مهم از آگرا دیدن کنید، آگرا تنها شاهکار نفس‌گیر دوران مغول، تاج محل را در خود ندارد و بسیاری از جاذبه‌های دیگر آن از قبیل بناهای ثبت شده به عنوان میراث جهانی یونسکو و چیزهای بی ‌شمار دیگری در آن وجود دارند که شما را شیفته خود خواهند کرد، آگرا محل اتصال مهم جاده‌ای و ریلی است و یک مرکز تجاری و صنعتی است که به دلیل کالاهای چرمی، سنگ‌های بریده شده و فرش‌های دستباف شناخته شده است و گردشگری عامل اصلی اقتصاد شهر است.

آگرا

گذری بر تاریخ شهر آگرا

آگرا از پیشینه تاریخی غنی برخوردار است که از آثار تاریخی بیشمار در داخل و اطراف آن کاملاً مشهود است، اولین مرجع برای آگرا از دوران حماسی ناشی می‌شود، در مراجع دیگر از آگرا به عنوان آریا گریها یا محل اقامت آریایی‌ها یاد شده است، اولین کسی که آگرا را با نام جدید خود ارجاع داده بود، بطلمیوس بود، اگرچه میراث شهر آگرا با سلسله مغول پیوند دارد، اما بسیاری دیگر از حاکمان نیز در گذشته غنی این شهر سهیم بودند، آگرا مدرن در قرن شانزدهم توسط سیکندر لدی (سلسله لدی ؛ دهلی سلطانیت) تأسیس شد، بابار (بنیانگذار سلسله مغول) نیز مدتی در آگرا ماند و مفهوم باغ‌های مربعی به سبک پارسی را در این شهر معرفی کرد، امپراطور اکبر قلعه آگرا و فاتح پور سیکاری را در نزدیکی آگرا بنا کرد و فاتح‌پور سیکری حدود پانزده سال در پایتخت خود ماند و پس از آن شهر در شرایط اسرارآمیز منزوی شد، جهانگیر علیرغم گذراندن بیشتر وقت خود در کشمیر که با شور و اشتیاق به آن دل بسته بود، آگرا را با کاخ ها و باغ‌های حیرت‌انگیز زیباتر کرد، آگرا وقتی به جایگاه واقعی رسید که سلطنت امپراطوری مغول صعود کرد، او هنگامی که تاج محل را به یاد همسر محبوبش ممتاز محل، ساخت سبک خاص معماری مغول را به نمایش گذاشت، در سال‌های بعد شاه‌جهان پایتخت خود را به شهر جدید شاه‌جهان آباد دهلی منتقل کرد و در همان جا حکومت کرد، شاه‌جهان در سال ۱۶۵۸ توسط پسرش، اورنگزب که او را در قلعه آگرا زندانی کرد، از بین رفت، اورنگزب تا زمان مرگش، پایتخت را به آگرا  منتقل کرد، پس از مرگ اورگنزب، امپراتوری مغول نتوانست اوج خود را لمس کند و بسیاری از پادشاهی‌های منطقه ای پدیدار شدند، دوران پس از مغول آگرا حاکمیت جتس، ماراتاس را به چشم خود دید و سرانجام انگلیس آن را به تصرف خود درآورد.

  آگرا

موقعیت جغرافیایی و جمعیت آگرا

آگرا در ایالت اوتار پرادش غربی در شمال هند، این منطقه در دشت هندو – گنگتی در سواحل غربی رودخانه یامونا ( Jumna ) و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی دهلی واقع شده است و سالانه بیشترین تعداد گردشگر را به خود اختصاص می‌دهد، جمعیت آگرا در سال ۲۰۱۹ طبق آخرین برآورد  ۱٫۹۰۹۲ میلیون نفر است.

 

جاذبه‌ های جذاب و گردشگری آگرا

از جاذبه‌ های مهم گردشگری این شهر می‌ توان به تاج محل که معروف‌ترین آنها است اشاره کرد، همچنین قلعه آگرا، موزه آگرا، مقبره اکبر، تاج محل کوچک از مکان‌های بسیار پرطرفدار و پربازدید در این شهر هستند.

 

تاج محل:

تاج ‌محل آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر اگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده ‌است. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یاد بود همسر ایرانی محبوبش ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱ (میلادی) به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. شاه بنا به وصیت همسرش تصمیم گرفت با ساخت بنایی زیبا، مجلل و عظیم، همسرش را جاودانه کند. از این ‌رو آرامگاهی زیبا بر روی قبر او بنا نهاد. همانطور که مشخص است، نام این بنای زیبا ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌ اند. آغاز ساخت تاج‌ محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده است. احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده ‌است، که گویا خوشنویسی کتیبه ‌های در و دیوارهای تاج‌ محل به امانت خان واگذار شده‌ بوده ‌است.

آگرا

ارگ آگرا یا قلعه لعل :

ارگ آگرا که به خواهر تاج محل مشهور است، در قرن شانزده میلادی به دست اکبر کبیر، یکی از پادشاهان مغول، در ناحیه آگرای هندوستان بنا نهاده شده است. این ارگ تاریخی که با مساجد و قصر های بسیار زیبا و مجلل خود افسانه های شرقی را یادآوری می کند، در دوکیلومتری شمال غربی تاج محل واقع شده است. براساس تخمین مورخان، ارگ آگرا در ابتدا متعلق به سلسله لوریس بوده است و در قرن شانزده میلادی به وسیله اکبر شاه کبیر پادشاه مغول، تصرف شده است. اکبر شاه در دوره حکمرانی خود مرکز حکومتش را از دهلی به آگرا تغییر داد و به این ترتیب موجب شکوفایی و رونق آگرا شد. در همین دوره، اکبر شاه ارگ قدیمی سلسله لوریس را مورد بازسازی و تغییر شکل کلی قرار داد و آن را به درباری باشکوه تبدیل کرد. اکبر شاه که علاقه بسیاری به سنگ ماسه سرخ داشت، برای ساخت عمارت های ارگ آگرا از این سنگ استفاده کرد و به همین دلیل ارگ آگرا امروزه به ارگ سرخ آگرا نیز معروف است. البته علاوه بر ماسه سنگ سرخ در ساخت بناهای آگرا از مرمر سفید و سنگ های تزئینی دیگر نیز استفاده شده است. اما در حکومت نوه اکبر شاه، شاه جهان بود که این محوطه تاریخی سرانجام شکل امروزین خود را پیدا کرد. شاه جهان در نزدیکی ارگ آگرا بنای زیبای تاج محل را از مرمر سفید بنا کرد و داخل ارگ آگرا را نیز تغییرات بسیاری ایجاد کرد و بعضی ساختمان ها را تخریب و به جای آن ها عمارت های دیگری ساخت. ارگ آگرا در کل به شکل یک هلال است و به وسیله دیوارهایی به ارتفاع بیست و یک متر و به طول حدود سه کیلومتر محصور شده است. همچنین اطراف دیوار ها خندقی وجود دارد که به رودخانه یامونا متصل است. ارگ آگرا از نظر تاریخ معماری ارزش بسیاری دارد، چرا که بعضی از جالب ترین آمیزه های معماری هند و معماری اسلامی را می توان در آن مشاهده کرد. در واقع بسیاری از تزئینات و کاشی کاری های عمارت های آگرا با اصول معماری اسلامی ساخته شده، اما روی آن ها به جای خطوط اسلیمی و خطاطی، اژدها، فیل و پرندگان مختلف نقش شده است. قلعه ی آگرا که به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهوراست را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا Red Fort مشهور بوده و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.

آگرا

فاتح پور سیکری :

فاتح ‌پور سیکری به معنی «شهر پیروزی»، شهر متروکه امپراتور اکبر است که در نزدیکی آگرا واقع شده است. تالار شنوندگان، مکان‌ ها ومسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می ‌توان پنج محل وبلند دروازه را نام برد. در محوطه ی مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و درواقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

آگرا

مقبره اعتماد الدوله در آگرا :

این بنای تاریخی زیبا در ۵ کیلومتری مقابل رودخانه یامونا قرار گرفته است. این بنا، مقبره میرزا غیا الدوله بگ پدر ملکه نور جهان است. این مقبره اولین بنای مغولی است که از سنگ های قیمتی در مرمر ساخته شده است.

 آگرا

سیکاندرا :

سیکندرا (انگلیسی: Sikandra) نام شهرکی است که در نزدیکی شهر آگرا در ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان واقع است و آرامگاه جلال‌الدین محمد اکبر سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند در آن بنا شده ‌است. مقبره ی اکبر که به نام منطقه یعنی سیکاندرا شهرت دارد در مساحتی حدود ۱۱۹ جریب یا ۴۸۲۰۰۰ متر مربع ساخته شده ‌است. این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده ‌است. اکبر به این رنگ از سنگ بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده‌است. اکبر به جای دهلی شهر اگرا را به عنوان پایتخت برگزید و در آبادنی این شهر بسیار موثر بود.

اکبر سعی به توافق رساندن بین ادیان مختلف رایج در هند کرد. او اهل تساهل بود و طی فرمانروایی طولانی و با اقتدار خود، سهم عمده‌ای در ایجاد آرامش در شبه قاره هند و شکوفایی امپراتوری گورکانیان به عهده داشت. از او به عنوان بزرگترین پادشاه هندوستان یاد می ‌شود. اکبر ساخت این آرامگاه را قبل از فوت برای خودش در سال ۱۶۰۰ شروع کرد اما این بنا به وسیله پسرش جهانگیر در سال ۱۶۱۳م (۱۰۲۲ ش) به اتمام رسید. این آرامگاه همچون اغلب آثار گورکانی با الهام از معماری ایرانی در مرکز باغی به شیوه ی چهارباغ قرار دارد. خطوط افقی به‌ کار رفته در نمای آن از مقبره همایون در دهلی بیش ‌تر است. زیرا در ساخت این بنا ردیف‌هایی از ماسه سنگ (قهوه‌ای مایل به قرمز) با یک تراس مرمرین در نمای فوقانی ساختمان به جای گنبد به کار رفته ‌است.

تاثیر بسیار مهم ‌تر با دروازه جنوبی به سمت باغ ایجاد شده که نقوش گیاهی برجسته و طرح‌های هندسی آن با ترصیع مرمر سفید و سنگ تزئین شده و سر آن (نوک آن) با چهار مناره مرمرین پوشانده شده‌است. مقبره اصلی مانند اقلب آرامگاه‌ها در زیرزمین بنا واقع است. عناصر تزئینی این بنا در مقبره‌ای که نورجهان (۱۵۷۷ – ۱۶۴۵) همسر جهانگیر در اگرا برای پدرش اعتمادالدوله (متوفی به سال ۱۶۲۲م/۱۰۳۲ ش) ساخت یک ‌باره در اندازه‌ای کوچکتر اما با تاثیری عالی و استادانه آورده شده‌است.

آگرا

آب و هوای شهر آگرا

شهر آگرا دارای آب و هوای نیمه گرمسیری قاره‌ای است و تابستان‌های طولانی و گرم آن از آوریل تا سپتامبر است که دمای هوا می تواند به ۴۵ درجه سانتیگراد برسد، در آگرا حداکثر دما در تابستان ۴۵ درجه سانتیگراد و حداقل دما در حدود ۲۱٫۹ درجه سانتیگراد و در زمستان حداکثر دما ۱۳۱٫۷ درجه سانتیگراد و حداقل دما در حدود ۴٫۲ درجه سانتیگراد است. بهترین فصل برای بازدید گردشگران از اکتبر تا مارس است و در طول تابستان وزش بادهای شدید در این منطقه رخ می‌دهد، باران‌های موسمی از ژوئیه تا سپتامبر سالانه حدود ۶۷ سانتی متر بارش دارند.

 

راه‌های دسترسی به آگرا

آگرا فقط یک فرودگاه به نام کریا ” Kheria ” دارد که یک پایگاه نظامی و یک فرودگاه تجاری نیز هست، فقط خطوط هوایی محدودی مانند ” Air India ” و بعضی پروازها در آن فعالیت می‌کنند و کوتاه‌ترین زمان سفر هوایی، پرواز به آگرا از دهلی نو است، فرودگاه کریا با شهر اصلی آگرا حدود ۱۳ کیلومتر فاصله دارد، برای رسیدن به مقصد خود فقط در ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می‌توانید یک تاکسی بگیرید و به این شهر برسید، همچنین شبکه‌های ریلی بزرگی وجود دارد که از آگرا عبور می‌کنند و تردد از این شهر را به شهرهای بزرگی مانند دهلی و چنای نیز آسان می‌کنند، این مرکز به عنوان یک خط اتصال راه آهن عمل می‌کند، بنابراین حدود ۴۰ قطار و یک قطار لوکس به نام کاخ وجود دارد که به آگرا متصل می‌شوند.

آگرا

پاسخی بنویسید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar

wpDiscuz