پلاک بین المللی

پلاک ترانزیت و یا پلاک بین المللی به منظور شناسایی وسیله نقلیه به صورت بین المللی صادر و تحویل می گردد. یعنی این پلاک به این دلیل صادر می گردد که در کشورهای دیگر نمی توانند اعداد و حروف فارسی (عربی) را روی پلاک ایرانی را بخوانند! شما اگر قصد سفر زمینی با خودروی شخصی خود به کشوری دیگر دارید( اکثر مقاصد ایرانیان در سفرهای زمینی با خودرو شخصی به این کشورهاست: گرجستان ، ترکیه، جمهوری آذربایجان و کردستان عراق) باید مراحل کاپوتاژ ، گرفتن پلاک ترانزیت و دفترچه مالکیت بین المللی خودرو را انجام دهید.

پلاک هایی که در ایران از سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) صادر می شوند، از لحاظ اندازه با استاندارد های اروپایی مطابقت دارند. پلاک های خودرو شخصی سفید بوده و از چند قسمت متفاوت تشکیل شده اند:

پلاک بین المللی

و پلاک ترانزیت نیز شبیه این تصویر می باشد:

پلاک بین المللی

شما برای این پلاک، یک برچسب IR و دفترچه مالکیت (گواهینامه مالکیت بین المللی)  و عضویت اجباری کانون جهانگردی و اتومبیل رانی باید باید مبلغ ۴۲۲۰۰۰ تومان بپردازید!(هزینه های بروز شده را در اطلاع بگیرید) این پلاک بر خلاف پلاک استاندارد خودرو، برای خودرو صادر می شود و شما اگر خودرو خود را بفروشید، این پلاک را هم باید به مالک جدید بدهید!

مدارک مورد نیاز برای صدور گواهینامه مالکیت بین المللی و پلاک ترانزیت خودروی شخصی عبارتند از:
اصل پروانه خروج موقت معتبر)  برگه کابوتاژ ( صادر شده توسط یکی از گمرکات کشور (شما باید اظهار نامه خود را که جزو اسناد موقت است، کپی کرده زیر آن متنی که در کانون می خواهند بنویسید و امضاء کنید و تحویل بدهید، از این اظهار نامه حتما کپی دیگری داشته باشید تا در مرز به مشکلی نخورید).
– اصل گذرنامه معتبر
– اصل یا تصویر سند مالکیت خودرو
– دارا بودن گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر صادرشده توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی (راننده باید مالک خودرو باشد یا از مالک خودرو وکالت داشته باشد).
– تکمیل فرم های درخواست

قبل از ورود به گمرک مرزی باید این پلاک را روی پلاک ایرانی خودرو خود نصب نمایید، بهترین روش استفاده از بست کمربندی است!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.