گواهینامه بین المللی

گواهینامه بین المللی

 

به موجب این گواهینامه بین المللی که مدت اعتبار آن یکسال می باشد می توان بصورت موقت در برخی کشور ها، به رانندگی پرداخت. بدیهی است دارنده مجوز رانندگی بین المللی با داشتن این مجوز نمی تواند قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و یا پرداختن به شغل و یا حرفه ای که در کشورهای مسیر حرکت او جاری و قابل اجرا می باشد را نادیده انگاشته و یا نقض نماید. این گواهینامه علاوه بر زبان فارسی به ۷ زبان بین المللی (‌انگلیسی ـ فرانسوی ـ روسی عربی ـ‌ آلمانی ـ اسپانیائی ـ چینی)‌ نیز ترجمه گردیده است . مجوزهای رانندگی بین المللی قابل تمدید نبوده و پس از انقضاء می بایست نسبت به درخواست مجوز رانندگی جدید اقدام نمود.

 

مدارک لازم جهت درخواست مجوز گواهینامه بین المللی:

 • گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران حداقل یک ماه و یک روز اعتبار داشته باشد؛
 • دو قطعه عکس تمام رخ زمینه سفید (۳*۴) در صورتیکه عکس گواهینامه با عینک می باشد، عکسها حتما با عینک باشد؛
 • ارائه گواهینامه بین المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)؛
 • ارائه تصویر صفحه اول گذرنامه ( در صورت دارا بودن)؛
 • تکمیل فرم درخواست ( فارسی و لاتین – تاریخ تولد لاتین می بایست به میلادی درج گردد)
 • اصل کارت ملی متقاضی یا شناسنامه.

نکات ضروری :

 • دارندگان گواهینامه پایه دو تنها مجاز به استفاده از خودروهایی هستند که علاوه بر جای راننده، حداکثر دارای هشت جای سرنشین باشد و یا خودروهای حمل کالا که حداکثر وزن مجاز آنها از ۳۵۰۰ کیلوگرم بیشتر نباشد (منظور از حداکثر وزن مجاز، وزن به اضافه حداکثر بار آن در موقع حرکت می باشد).
 • دارندگان گواهینامه نوع ب ۱ در سال اول صدور گواهینامه ملی، ملزم به رعایت محدودیت های قانونی بوده و این محدودیتها در گواهینامه بین المللی درج می شود.
 • کلیه شرایط و استثنائات مندرج در گواهینامه ملی، نظیر رانندگی با عینک، لنز، آینه های مخصوص و خودروهای خاص، در گواهینامه بین المللی درج می شود.
 • برای سفر به کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامی می‌باشد.
 • گواهینامه ۳ ساله در کشورهای زیر فاقد اعتبار می باشد
 
گینه استوایی پاپوآگینه نو آرژانتین پاپوآگینه نو کانادا* آنگولا قبرس افغانستان
بلیز بنگلادش باهاماس جزایر کایمن امارات * نپال انگلستان نیجریه
ساحل عاج سوازیلند سائوتومه و پرینسیپ هائیتی لیبی ژاپن بورکینافاسو تایوان
گواتمالا جبل الطارق گورنسی اوگاندا مالزی زامبیا موریتانی جزایر کیپ ورد
سنت کیتس و نویس فیجی ساموآ کاستاریکا جامائیکا ایرلند ونزوئلا ماکائو
هنگ کنگ باربادوس چین کامبودیا جزایربادگیر تایلند مالاوی کومور
رواندا آمریکا کلمبیا برونوئی بولیوی سورینام کوراکو
 • * گواهینامه در کشور امارات فقط برای ماشین‌های اجاره‌ای اعتبار دارد.
 • * گواهینامه در کشور کانادا به استثناء ایالت‌های شمال غربی این کشور اعتبار دارد

مفهوم سند بین المللی کارنه تیر

کارنه تیر سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین المللی کالا در کشور مبدا صادر می شود وبا داشتن آن کالا به طور پلمب شده از خاک کشورهای مسیر عبور می کند

همچنین طبق قوانین کارنه تیر تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی کشورهای مسیر نخواهد داشت. در حمل و نقل بین المللی جاده ای، وسایل نقلیه و کالاها برای ترانزیت از خاک هر کشور باید در مرز ورودی، پس از تنظیم اظهارنامه ترانزیت مورد بازرسی گمرکی قرار گیرد و صاحب کالا بسته به مقررات داخلی آن کشور سپرده نقدی یا ضمانت نامه ارائه نماید و در اظهارنامه تعهد میدهدکه کالا تا زمان مقرر در پروانه ترانزیت خروج از مرز خروجی تعیین شده خارج میشود.

دربیشترموارد این تشریفات گمرکی سبب تاخیر و انتظار وسیله نقلیه می شود و هزینه های اضافی به بار می آورد، ضمن اینکه احتمال دارد کالا در این میان خسارت ببیند یا سرقت شود.

به منظورسرعت بخشیدن در حمل و نقل بین المللی، کم کردن از تشریفات گمرکی و جلوگیری از خسارت در جریان ترانزیت بین المللی کالا، کنوانسیونی تحت عنوان (کنوانسیون گمرکی مربوط به حمل و نقل بین المللی کالا در جاده ها تحت کارنه های تیر) به ابتکار اتحادیه بین المللی حمل و نقل جاده ای در سال ۱۹۵۹ منعقد شد که در سال ۱۹۷۵ جای خود را به کنوانسیون دیگری با همین عنوان داد.

طبق این کنوانسیون سندی برای ترانزیت بین المللی کالا صادر می شود که کارنه تیر یا دفترچه تیر نام دارد و بدین منظور اعضای کنوانسیون موظف هستند، سازمانی را برای صدور کارنه تیر و تضمین پرداخت هزینه های ناشی از تخلفات از مقررات کنوانسیون تعیین کنند.

به موجب قانون الحاق ایران به کنوانسیون مزبورسال ۱۳۶۳، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به عنوان موسسه صادرکننده و ضامن کارنه تیر مشخص شده است و صدور کارنه تیر فقط در اداره کانون جهانگردی جمهوری اسلامی ایران صادر میشود.

دفترچه مالکیت بین المللی خودرو

دفترچه مالکیت خودرو دفترچه ای است که شامل تمامی مندرجات درج شده در سند خورو مشخصات مالک ویا راننده میباشد.

مثلا شماره شاسی شماره موتور و…

این دفترچه همانند گواهینامه بین المللی به هفت زبان ترجمه شده است.

این دفترچه یکسال اعتبار دارد و قابل تمدید نبوده وپس از انقضاء بایدنسبت به صدور مجدد دفترچه مالکیت اقدام کرد.م

مدارک مورد نیاز برای صدور دفترچه مالکیت وپلاک ترانزیت

۱-اصل کاپتاژ(پروانه خروج موقت) که توسط گمرک شهرستان محل اقامت صادر میشود.

۲-برگ سبز خودرو یاکارت خودرو

۳-کپی یا اصل گذرنامه

۴-تکمیل فرم مربوطه

۵-حضور مالک ماشین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.