cruise

تفلیس

تفلیس،پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپاست و از لحاظ مکانی دقیقا در مرکز قفقاز واقع است.نام تفلیس از چشمه های آب گرم آن(تبلیسی:به معنای گرم)گرفته شده است.تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار دارد،موقعیت مکانی تفلیس ،یعنی قرار گرفتن در مسیر شرق و غرب،موقعیت این شهر را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه های بازرگانی و مسیر اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می کند.

تفلیس دارای اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب با تاثیرات اقلیم قاره ای مرطوب می باشد. این شهر دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتاً سرد است. تفلیس هم همانند دیگر مناطق گرجستان، در طول سال میزان بارش قابل توجهی را بدون هیچ دوره خشک مشخصی دریافت می کند همچنین هوای تفلیس به سبب نسیمی که از کوهستانها در دره‌های اطراف می‌وزد همیشه پاکیزه‌است. 

جاذبه های گردشگری تفلیس

شهر قدیمی تفلیس

شهر قدیمی تفلیس که در کنار رودخانه متکواری(Mtkvari)واقع شده است،از بهترین جاذبه های گردشگری تفلیس به شمار می آید.قلعه های متفاوتی از جمله قلعه ی نارین ‎‏و بنای ‏Kartlis Deda از جمله جاهای دیدنی در این منطقه می باشند.

تله کابین تفلیس

تله کابین تفلیس که در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده؛در میدان اروپا و ابتدای Rike park قرار دارد.این تله کابین میدان اروپا در تفلیس را به نارین قلعه متصل می کند و اتز آن میتوان نمای ۳۶۰ درجه ای از شهر را به تماشا نشست.

قلعه ی Narikala

قلعه ی نارین در تپه ی کالا تفلیس قرار گرفته است که به معنی قلعه ی کوچک می باشد.در گذشته این قلعه،برترین و مهم ترین پایگاه پدافندی تفلیس بوده است که تمام فرمانروایان در این محل جمع می شدند.از این قلعه می توان چشم انداز سرسبز و زیبای باغ گیاه شناسی تفلیس را به تماشا نشست.

پل صلح

پل صلح تفلیس ،یک پل پیاده روی ۱۵۰متری است که روی رود کر قرار گرفته است.این پل که در می سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است،بخش قدیمی شهر تفلیس را به بخش مدرن آن متصل می کند.

این پل با پوسته ای شیشه ای و فولادی ،تنها برای عبور و مروز پیاده ها در نظرگرفته شده و در انتها به پارکی زیبا دسترسی دارد.

کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجیاست که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد.این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شد.ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده‌است.

این کلیسا بر روی تپه ای به نام الینا در کرانه چپ رود کورا در منطقه تاریخی آولاباری واقع شده است.با تماشای این کلیسا می توان با بخش مهمی از تاریخ کشور گرجستان آشنا شد.

مجموعه فونیکولار

مجموعه ی فونیکولار،ترکیبی از رستوران ها و نقاط دیدنی می باشد که قدمت آن به سال ۱۹۰۵ می رسد.این مجموعه بیش از ۵ رستوران دارد که رستوران گرجی «چلا» یکی از آن ها می باشد.علاوه بر این ها،یک خط قطار فونیکولار نیز دارد که از خیابان Chonkadze ‎تا تپه ‏ی ‏Mtatsminda ‎‏ کشیده شده است.

موزه ملی گرجستان

موزه ملی گرجستان پیشرو بین موزه‌های موجود در گرجستان است که در بخش قدیمی شهر تفلیس، در نزدیکی میدان لیبرتی قرار دارد.این موزه با معماری خاصی بنا شده است که در آن نام و نشان فرهنگ گرجی را می توان پیدا کرد.در این موزه،کتاب های قدیمی،آثار نفیس چوبی و شیشه ای و همچنین ابزارآلات جنگی و در کل هرآنچه از یک موزه انتظار می رود را میتوان نظاره کرد.

 

دیدگاه بگذارید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar