cruise

قونیه

قونیه نام یکی از ۸۱ استان ترکیه و پهناورترین آنهاست که مرکز آن شهر قونیه است شهر قونیه هفتمین شهر پرجمعیت این کشور به شمار می رود. شهری واقع در جنوب منطقه میانی آناتولی که عمده مساحتش از فلات و دشت تشکیل شده است. قونیه با جمعیتی بالغ بر ۱٫۲ میلیون نفر هفتمین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود که از لحاظ صنعتی یک شهر اقتصادی و توسعه یافته به حساب می آید .این شهر عمده محبوبیتش را مدیون شاعر و عارف بزرگ وپارسی زبان حضرت مولانا می باشد، بزرگ مردی به نام و مشهور که در دوران سلجوقی در این شهر زندگی می کرد.قونیه یکی از شهرهای مذهبی ترکیه به حساب می آید و تقریبا نیمی از بانوان این منطقه با حجاب هستند.

جاذبه های گردشگری

قونیه شهری است تاریخی که در گذشته پایتخت سلاطین روم بوده و ترک ها از آن به عنوان سلجوقیان روم یاد می کنند. از این رو یادگاری های زیادی از گذشتگان به خصوص دوران سلجوقی در آن به چشم می خورد. این شهر می تواند مقصد خوبی برای گردشگرانی باشد که به دنبال آرامش هستند و بودن در یک شهر آرام را به شهری پرهیاهو همچون استانبول،ترجیح می دهند.

مقبره و موزه عارف، صوفی و شاعر مشهور ایرانی، مولانا جلال الدین محمد بلخی،از جمله جاذبه های مشهور دنیا محسوب می شود که به نماد قونیه تبدیل شده و سالانه گردشگران بسیاری را برای بازدید به سمت خود جذب می کند.

موزه مولانا درواقع محل زندگی و تدریس مولانا و از متعلقات کاخ سلجوقیان بوده که از طرف سلطان علاء الدین کیقباد به پدر مولانا سلطان العلماء بهاء الدین ولد اهدا گردیده است.سلطان العلماء در سال ۱۲۳۱ وفات نموده و در جای کنونی در موزه مولانا مدفون شده است. او اولین کسی است که در این باغ به خاک سپرده شده است.آثار درون موزه شامل دست نوشته های قدیمی، قرآن های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی میباشد.

تپه علاء الدین:تپه ای مصنوعی که توسط سلطان سلجوقی، علاءالدین کیقباد ساخته شد و امروزه درست در وسط شهر قرار دارد و از آن بعنوان پارک استفاده می شود.

 موزه باستان شناسی: این موزه که در سال ۱۹۶۲ در مکان فعلی خود آغاز به کار کرد، در جنوب مدرسه سیرچلی در مرز شهر قونیه قرار دارد و در این موزه آثار متعلق به دوره نوسنگی، عصر مفرغ قدیم، عصر مفرغ میانه، عصر آهن،کلاسیک، یونان، روم و بیزانس در معرض دید قرار دارد.

دیدگاه بگذارید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar