cruise

عید نوروز در جمهوری آذربایجان

نوروز از دیر باز جشن آغاز سال نوی ایرانیان بوده و همزمان با آغاز فصل بهار و شروع زندگی طبیعت آغاز می شود.ایرانیان باستان همواره با آغاز فصل بهار نوروز را جشن می گرفتند و به استقبال بهار می رفتند،از این رو این آیین در میان کشور های همسایه ی ایران نیز رواج پیدا کرده است.

کشور آذربایجان که یکی از همسایگان شمالی ایران است تنها کشور غیرفارسی زبانی است که دولت آن، عید نوروز را عید ملی شناخته است و مردم این کشور هرساله با آغاز فصل بهار،جشن باستانی نوروز را برپا می کنند.نوروز در کشور آذربایجان بسیار مفصل و با شکوه برگزار می شود و شباهت و نزدیکی سنت ها و آیین های نوروزی آن کشور به نوروز ایران بیش از دیگر کشورهای همسایه است.درآذربایجان نوروز را براساس تاریخ شمسی جشن می‌گیرند و مانند ایران از تاریخ ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین ( ۲۰ تا ۲۴ مارس) تعطیلی رسمی است. 

عید نوروز در جمهوری آذربایجان

نوروز بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین جشن مردم جمهوری آذربایجان به شمار می‌رود و در میان مردم از ارزش خاصی برخوردار است.شهر باکو پایتخت جمهوری اذربایجان هر سال به شکل بسیار زیبایی این عید را برگزار می کند و به همین جهت گردشگران ایرانی بسیاری برای گرامیداشت نوروز ، سفر خود را به سمت آذربایجان انتخاب می کنند.

جشن سال نو در باکو معمولا در محدوده قیز قلعه سی ( قلعه دختر) ، ایچری شهیر ( شهر قدیمی) و پارک بولوار برگزار می شود.برگزاری آیین‌های عید نوروز در جمهوری آذربایجان ریشه در آداب، رسوم، سنت و تاریخ گذشتگان داشته و به این جهت در بسیاری از رسوم با فرهنگ و هنر ایرانی وجوه مشترک بسیاری دارد. نوروز در تقویم آذربایجان تعطیلی رسمی می باشد و آذری ها با پوشیدن لباس های نو و رنگارنگ و بیشتر لباس های سنتی آذری به دست بوسی بزرگتر های فامیل و خانواده می روند.

نوروز در باکو

اغلب آیین ها و رسوم مردم آذربایجان در نوروز همانند آیین های نوروز در ایران می باشد؛خانه تکانی،مراسم چهارشنبه‌سوری، کاشت سبزه، رنگ آمیزی  تخم مرغ،خرید پوشاک نو و رسومات دیگری نیز وجود دارند که میان ایران و جمهوری آذربایجان مشترک می باشند،تنها تفاوت آیین های نوروزی،مراسم روز طبیعت(سیزده بدر)می باشد که در جمهوری آذربایجان برگزار نمی شود.

سفره هفت سین آذربایجانی ها اندکی با سفره های هفت سین ایران تفاوت دارد و برخی از سین های آن متفوت با ایران است.سفره ی هفت سین معمولا در آذربایجان از عناصر زیر تشکیل می شود:

  • سوماق: نشانه آفتاب
  • سکه: نشانه شانس
  • سمنو: شیرینی، برکت و حاصلخیزی
  • سبزه: خلوص و خوشبختی
  • ساری کوک (زردچوبه): شیرینی زندگی
  • سود (شیر): سلامتی و زیبایی
  • سو (آب): تولد تازه و حیات

عید نوروز در جمهوری آذربایجان

تور باکو ویژه ی نوروز ۹۷

دیدگاه بگذارید

اولین فردی باشید که نظر می دهید

آگاه سازی از
avatar